Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Skauci Europy, 2018-12-03

W weekend 1-2 grudnia w Warszawie odbyło się Forum Młodych 2018. Jest to coroczne wydarzenie skierowane do ludzi młodych duchem zarówno z naszego Stowarzyszenia, jak i spoza niego. Podczas niego mogą wysłuchać wartościowych konferencji, uczestniczyć we Mszy Świętej oraz spotkać ludzi wyznających podobne wartości. Miejscem tegorocznego Forum była, jak i w roku poprzednim, Centralna Biblioteka Rolnicza.

 Forum rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 9:00 w Kościele Akademickim św. Anny, a zaraz po niej uczestnicy przeszli na miejsce wydarzenia, aby zarejestrować się i zająć miejsca w sali konferencyjnej. Pierwszym prelegentem była siostra Jolanta Glapka, która w ramach cyklu wystąpień ?Krótko o duchowości? opowiadała o swoim Zgromadzeniu Najświętszego Serca Pana Jezusa; Sacre Coeur, a także o wędrówkach po górach Kaszmiru, współpracy w Indiach z Matką Teresą oraz perypetiach związanych z założeniem przez nią fundacji ?Pasja Życia im. s. Józefy Menendez?.

Następną konferencją była wideorozmowa z Jacquesem Mougenotem, który w latach 2003-2009 pełnił funkcję Komisarza Federalnego a także był Naczelnikiem Harcerzy we Francji. Założył kilkanaście drużyn i 500 zastępów, był także twórcą metody samodzielnych zastępów. Moderatorem i tłumaczem rozmowy był Paweł Borowiecki, były Naczelnik Harcerzy, który osobiście poznał Jacquesa Mougenota, a po zakończeniu połączenia z Francją opowiadał wiele historii zasłyszanych od byłego Komisarza Federalnego, oraz przybliżył nam jego postać.

Na pytanie "Internet - wróg czy przyjaciel nauki?" odpowiedział nam dr Paweł Boguszewski, podczas kolejnej konferencji. Wskazał wiele zalet i zagrożeń wynikających z powszechnego dostępu do wiedzy oraz pokazał nam jak można zweryfikować naukowe informacje i nie dać się zwieść pseudonauce.

Po obiadowej przerwie na uczestników Forum czekała nowość: KWaNTy - Krótkie Wystąpienia Niezwykłe Tematy. Jest to nowa forma konferencji, czyli piętnastominutowe wystąpienia osób z naszego Stowarzyszenia które dzielą się z nami swoimi ciekawymi pasjami i przygodami. Podczas wystąpienia o temacie ?Zapomniana sztuka zapamiętywania? dwóch warszawskich drużynowych, Antoni Nuszkiewicz i Krzysztof Blankiewicz, opowiadało o technice zapamiętywania jaką jest "pałac pamięci". Na koniec wystąpienia uczestnicy mieli zapamiętać 20 wyrazów. Następnie o. Krzysztof Pałys przybliżył nam duchowość swojego zgromadzenia, czyli Dominikanów. Opowiadał o formacji intelektualna, otwartości na działanie Boga oraz o zaufaniu Łasce Bożej.

Zadanie publiczne dotyczyło przygotowania i realizacji Forum Młodych 2018 przez SHK „Zawisza” FSE w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Projekt miał cel edukacyjny. W oparciu o zajęcia programowe związane z Narodowym Świętem Niepodległości aktywizował młodzież, poszerzał ich horyzonty, upowszechniał tradycje walk o niepodległość i suwerenność RP, pamięć o ofiarach wojny i okresu powojennego, oraz uczył ich aktywności społecznej poprzez umożliwienie im spotkania z inspirującymi, wartościowymi ludźmi.  Odbył się cykl wykładów i warsztatów z zakresu edukacji patriotycznej, historycznej i obywatelskiej dla uczestników projektu. Projekt wpisywał się w przygotowania Stowarzyszenia do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.